Forum o Akrobatyce
Senior Admin
G³ówn± ide± parkour jest pokonywanie przeszkód stoj±cych na drodze w jak najefektywniejszy i jak najprostszy sposób przy wykorzystaniu swojego cia³a i jego mo¿liwo¶ci, oraz tego wszystkiego, co nas otacza, obojêtnie czy jest to aglomeracja, czy te¿ ³ono natury, jak np. las, góry. W "filozofii" parkour zawiera siê równie¿ d±¿enie do doskonalenia w³asnej osoby i wzmacniania siebie zarówno fizycznie jak i psychicznie. Osoba uprawiaj±ca parkour to traceur.
Nazwa "parkour" to neologizm stworzony w 1998 roku przez przyjaciela Davida Belle'a - Huberta Koundé[1]. Pochodzi od francuskiego s³owa "parcours" – trasa, droga, przebieg. To z kolei wywodzi siê z ³aciñskiego "percursus"[2].
Za twórcê parkour uznaje siê Davida Belle'a.
Rozprzestrzenianie siê parkour na ¶wiecie
Film Luca Bessona "Yamakasi - wspó³cze¶ni samurajowie" by³ swoistym zapalnikiem w rozprzestrzenianiu siê parkour po ¶wiecie. Bardzo du¿y wp³yw na boom zwi±zany z PK mia³a Anglia. Powsta³y tam dwa dokumenty: "Jump London" i zaraz po nim "Jump Britain", które mia³y przedstawiaæ parkour. Popularno¶æ parkour wywo³a³a w miêdzynarodowej spo³eczno¶ci spory, oskar¿enia o komercjê i o ogólne zatracenie g³ównych warto¶ci, które niesie ze sob± filozofia parkour.
Co nie nale¿y do parkour?
Parkour to nie pojedyncze techniki (nie u¿ywa siê formy "tricki"!), ani nieprzemy¶lany i nietrenowany bieg czy ucieczka. Do PK nie nale¿± równie¿ (choæ bardzo czêsto s± do niego przypisywane) rozmaite tricki freerunowe czy akrobatyczne, takie jak salta,oraz mnóstwo innych ruchów zupe³nie bezu¿ytecznych przy w³a¶ciwym, efektywnym przemieszczaniu siê. W tym miejscu zarysowuje siê ró¿nica miêdzy (czêsto pozorn±) efektowno¶ci± (freerun), a efektywno¶ci± (parkour). W parkour nie ma miejsca na brawurê i szaleñstwa. Ka¿dy ruch musi byæ przemy¶lany i mieæ jakikolwiek cel inny ni¿ popis.
¼ród³o wikipedia
Offline